Žloutenka je jedna z nejčastějších nakažlivých virových onemocnění. Víte o ni vše?

Před několika dny byl světový den hepatitidy. Žloutenka neboli virová hepatitida je jedním z nejčastějších nakažlivých virových onemocnění. Povědomí o ní je ale bohužel stále velmi nízké.

Smyslem světového dne je zvýšit povědomí lidí o virových hepatitidách a připomenout, že i tak obyčejná věc jako je hygiena rukou, je zcela zásadní v boji proti infekčním onemocněním. Především pro zdravotníky, kteří jsou denně v kontaktu s nemocnými, jsou čisté ruce velmi důležité.

Žloutenka není jen jedna!

Celkem existuje 5 hlavních typů viru žloutenky – označují se písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, příznaky, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Hepatitida může probíhat ve dvou základních formách – akutní a chronická.

A teď pro vás máme malou radu. Nejdůležitějším preventivním opatřením proti žloutence je dodržování základních hygienických pravidel:

  • především mytí rukou, a
  • omývání potravin.

Vysoce účinnou ochranu proti žloutence představuje především očkování, které dnešní medicína nabízí pouze proti žloutence typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak i prostřednictvím jedné kombinované vakcíny. Na očkování přispívá i většina zdravotních pojišťoven. Můžeme to doporučit!

Žádost o péči