Před pár dny začal podzim. Šťastní jsou nyní ti, co ho mají rádi, a těší se na dlouhé zimní večery.

Takových ale není moc. Mnohem častěji než podzim totiž lidé milují zimu, těší se na jaro, nebo říkají, že nedokáží žít bez slunce a letního tepla.

Podzimní čas – sychravé počasí, déšť, vítr, bláto, nepohoda, chlad, stále kratší a kratší den a spousta dalších faktorů ovlivňuje naší současnou náladu a výkonnost. Objevují se sklony k melancholii, letargii a zvýšené únavě. Převažuje depresivní ladění a s ohledem na sezónnost se můžete setkat s termínem podzimní deprese. Možná je přesnější hovořit o podzimním splínu, deprese je už je přeci jen diagnóza, která musí splňovat určitá kritéria a vyžaduje péči lékaře, a není nutné hned tzv. propadat panice.

Na podzim se příroda přirozeně připravuje na zimní spánek a my, jakkoliv jsme její součástí, tak víme, že se nic takového konat nebude. Co s tím? Trochu respektu si příroda i v tomto ohledu bezesporu zaslouží. Snad bychom si mohli dopřát volnější tempo, trochu relaxace a odpočinku třeba s přáteli nebo s dobrou knížkou…

Také potřebujeme doplnit zásoby energie a jinak, než spánkem dlouhým několik měsíců. Můžeme pít bylinkové čaje, užívat si ovoce a zeleninu z nám blízkých zdrojů – jsou bohaté na vitamín C. Ten je také důležitý jako prevence chřipek a respiračních neduhů. Ořechy už padají ze stromů a je v nich obsažený vitamín B, který je důležitý pro dobrou funkci mozku. Neměli bychom také zapomínat na dostatek pohybu pro vyplavení endorfinů, hormonů štěstí.

Tak užívejte, co nám příroda nabízí a zkuste se při tom dívat kolem sebe. Podívejte se na to nádherné, jedinečné zbarvení listů – tuhle hru barev vykouzlí jedině podzim a pak se na něj třeba budete těšit jako my.

Žádost o péči