Vánoční poselství

Náhodou jsem narazil na příspěvek pána, jehož poselství mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodl o myšlenku podělit. A to přesto, že nejde, jak se říká, o nějaké objevení Ameriky. Ale zahřálo mě to, a představa, že takovýchto lidí je mezi námi jistě více, mě nadchla. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bychom vlastně také my mohli přispět.


A co šlo?


Pán v příspěvku popisoval, jak se před pěti lety rozhodli v rámci rodiny, že si nebudou kupovat dárky na Vánoce sami sobě, ale obdarují seniory. Lidi, kteří jsou velmi často osamoceni, a právě vánoční čas je pro ně dobou, kdy jim takto dělají radost anebo jim pomáhají ke zkvalitnění jejich života.
Zmíněný pán dále popisoval, jak sami dárky nakupují, předávají a jak jim dělá radost vědomí, že díky nim, třeba jen pár lidí bude mít vánoční svátky spojené s krásným zážitkem a splněným přáním. A to je opravdu krásné.


Přemýšlel jsem, jak bychom mohli takovouto myšlenku podpořit více také my, kteří se o lidi v pokročilém věku, a často také osamocené a s určitým hendikepem, denně staráme. Nyní, pár dní před Vánocemi sice již není možné zkoordinovat přání našich klientů a předání dárků či přání. Ale vše má své řešení.


Co totiž vím jistě, je že naši klienti a pacienti velmi často potřebují zdravotní a kompenzační pomůcky, které jim usnadní zvládnout životní situaci, ve které se nachází. A být co nejdéle soběstační.


Mnoha lidem by například moc pomohly antidekubitní matrace, polohovací rošty, chodítka (venkovní i na doma), nafukovací přenosná vana pro zvládnutí osobní hygieny, pojízdná plošina na schody, hrazdička k posteli, francouzské hole a mnoho dalšího. 


Nemusí jít o nové a drahé věci, důležitá je funkčnost a využitelnost. Také se ale může mezi Vámi najít kdokoli zručný, kdo by dokázal pomoct při přizpůsobení domova těchto lidí jejich zdravotnímu stavu a potřebám – odstranění prahů, širší futra, namontování madel do koupelny, na toaletu a jiné.


To jsou jen některé z nápadů, které lze realizovat velmi snadno a vždy pomohou. Někdo z nás může dokonce zjistit, že zmíněné kompenzační pomůcky má a nevyužívají se; a je to škoda.


Jakýkoli nápad, který vyústí ve zkvalitnění života druhých je zkrátka fajn, a pokud byste rádi takovýmto způsobem pomohli i Vy, moc rádi Vám, po souhlasu těch, komu by byla pomoc určena, předali bližší informace, aby pomoc byla skutečně adresná.


Pokud Vás nápad zaujal, napište nám.
S úctou a přáním pevného zdraví a klidného adventu,
Vojtěch Kubec
zakladatel Včelky

Žádost o péči