Pojďte společně s námi prozkoumat krásné léčebné lázně Lázně Bohdaneč, které se nachází v blízkosti naši pobočky v Pardubickém kraji.

Léčebné lázně Bohdaneč leží v krásném prostředí Polabské nížiny nedaleko od Pardubic. Jsou vyhledávaným místem pro léčbu pohybového aparátu a následnou péči po ortopedických operacích a výměnách kloubů.

Tradice lázeňství v Lázních Bohdaneč sahá až do roku 1897. Přírodním léčivým zdrojem užívaným v Léčebných lázních Bohdaneč je slatina. Rozsáhlá ložiska slatiny leží v těsné blízkosti lázní a jejich stáří se odhaduje až na 12 000 let (období würmu). Natěžená slatina se rozemele na malé částečky, smíchá s vodou na správnou hustotu a ohřívá na teplotu 39–42°C. Aplikuje se ve formě slatinných zábalů ve speciálních zábalových vanách (teplá vodní lůžka), které zajišťují konstantní teplotu slatiny po celou dobu procedury.

Dalším přírodním léčivým zdrojem je přírodní minerální voda, která je čerpána z hlubinného vrtu Nová Panenka, jenž vyniká kromě zvýšeného obsahu mineralizace také vyšším obsahem vzácně se vyskytujících fluoridových prvků. Vrt byl přímo v areálu lázní vyhlouben v letech 1967–1968. Léčivé síly této přírodní minerální vody je využíváno hlavně při vodoléčbě a v krytém bazénu při cvičení a plavání. Koupele jsou vhodné při srdečních a cévních onemocněních, při onemocněních pohybového aparátu, bolestech kloubů i dalších obtížích.

Léčebných procedur je na výběr celá řada – od těch klasických až po poslední trendy lázeňské terapie. Lázně nabízí například termoterapie, kryoterapie, teplé zábaly, obklady, parafín, nácvik mobility, mnoho druhů koupelí, pohybové terapie, elektroléčbu, světloléčbu, léčbu kyslíkem, masáže, bazén, saunu, solnou jeskyni a mnoho dalšího.

V Bohdanči se léčí pacienti, které trápí například Bechtěrevova choroba, revmatismus, osteoporóza, artrozy a vertebrogenní syndrom, poúrazové stavy, poooperační stavy po náhradách kloubů, postamputační stavy, polyneuropatie, kořenový syndrom, nervosvalová onemocnění, Parkinsonova nemoc.

Lázně jsou hrazeny po indikaci lékařem a schválení revizním lékařem pojišťovnou. Samozřejmě je ale možné toto krásné a mnoha lety prověřené místo navštívit i jako samoplátce a udělat tak něco pro své fyzické i psychické zdraví nebo tady strávit hezkou dovolenou. V okolí Bohdanče je mnoho krásných míst. Mnoho příležitostí k trávení volného času nabízí blízké město Pardubice, Hradec Králové, Chrudim a Slatiňany. 

Poznatky a zkušenosti máme i od našich pacientů, kteří lázně navštívili. A shodují se, že mohou lázně jen a jen doporučit.

Petra Šprojcarová

Domácí péče Včelka Pardubicko