Domov. Co pro nás znamená a vyjadřuje slovo domov?

Domov. Co pro nás znamená a vyjadřuje slovo domov? Pro mnohé z nás je to místo, kde máme své osobní věci, místo, kde to důvěrně známe, kam se rádi vracíme, kde nám je dobře a cítíme se v něm bezpečně. Domov je místo, kde nám je dobře.


Co ale vytváří to ono “teplo“ našeho domova? Nejsou to věci a vybavení, je to pocit jistoty a bezpečí. Teplo domova je tam, kde jsou lidé, kteří nás mají rádi a kterým na nás záleží. Teplo domova je tam, kde víme, že se můžeme bezpečně smát, ale i plakat, kde můžeme projevovat své emoce, být sami sebou.


Naším prvním domovem je rodina, do kterém přicházíme. Jsou to naši rodiče, sourozenci, prarodiče. Když vyrosteme, začínáme budovat vlastní domov. Místo, kde chceme vychovat své děti, vytvořit pro ně bezpečné místo. Když děti vyrostou a začnou budovat svůj nový domov, zůstáváme sami se svým životním partnerem. Pokud nás opustí i náš životní partner, zůstáváme úplně sami.


V této fázi našeho života by se mohlo zdát, že náš domov ztratil ono kouzelné a příjemné “teplo“. Neztratil. Teplo našeho domova zůstává v nás samých. Zůstává v našich vzpomínkách a je neodmyslitelně spojeno s naším bytem nebo domem, kde jsme řadu let zažívali krásné, ale i smutné okamžiky. Dobře si pamatujeme, za jakých okolností vznikla skvrna na koberci, která nejde vyčistit. To bylo tenkrát, když se naše Anička honila s Honzíkem okolo stolu a převrhli u toho černý čaj. To bylo tenkrát, kdy ještě chodili na základní školu. A jak jsme jim za to s manželem vyhubovali, protože to byl nový koberec, na který jsme čekali několik hodin před obchodem.

Čím jsme starší, tím jsme více konzervativnější. Nechceme změny. Chceme žít na místě, kde nám je dobře, na místě, které známe, máme rádi a ke kterému nás pojí řada krásný vzpomínek a kde se cítíme v bezpečí. Chceme žít doma, nevzdat se onoho tepla našeho domova, které jsme řadu let budovali.


Žít doma, je přáním většiny klientů terénních sociálních služeb. Díky službám osobní asistence či pečovatelské služby lze toto přání našim klientům splnit. Pracovníci v sociálních službách pomáhají našim klientům každý den v jejich domovech se základní, ale i komplexní péčí o sebe sama a díky nim se nám všem, společnými silami, daří plnit přání většiny našich klientů, neopustit a udržet si vybudované teplo svého domova.


Bc. Magdalena Vinklerová
VČELKA sociální služby
regionální ředitelka pro Východní Čechy a Vysočinu