Co vlastně kognitivní funkce jsou?

Co vlastně kognitivní funkce jsou?
Ve zkratce se jedná o to, co mozek pojme – jsou to paměť, pozornost, představy, fantazie, myšlení, úsudek, řeč a vnímání prostřednictvím smyslů. Jak víme, mozek je složitý organismus, který dokáže přijmout až 100 000 informací, a proto je nutné, abychom posilovali pozornost a soustředění, tzv. tréninkem paměti nebo reminiscencí (vzpomínáním).

Při naší sociální práci s klienty se vždy najde chvilka času aspoň na vzpomínání. Nejčastěji klienti vzpomínají na své dětství, mládí, a i na své lásky. Jedna klientka ráda vzpomíná na to, který chlap za ní běhal; další vzpomíná na prarodiče a jak chodili do lesa.  Ale i muži rádi vzpomínají. Jeden, jak za mlada nenechal žádnou sukni na pokoji; další, že byl král u každé muziky. A bohužel u většiny z nich je problém s krátkodobou pamětí, kterou "zatemňují" různá degenerativní onemocnění mozku apod. 

Je skvělé, že i rodinní příslušníci se snaží své blízké motivovat a připravují našim kolegům různé fotografie a při jejich prohlížení se klienti rozvzpomínají, jak to tehdy bylo.

Proto je velice důležité si, i při vykonávání základní hygieny, povídat s klientem na téma, které se mu v paměti zachovalo. A i pro naše kolegy a kolegyně je příjemné a mnohdy i zajímavé vyprávění ze života klientů v dobách "dávných". Pro naše klienty je i důležitá podpora dalších aktivit, např. ruční práce, práce na zahradě, společenské hry. Ale i pohybové aktivity jsou pro ně přínosem. S našimi klienty chodíme na vycházky, ve spolupráci s našimi sestřičkami Včelkami klienti cvičí a jednoduché cviky trénují i s našimi pečovatelkami.