Zanedlouho nastane nejkrásnější období celého roku, a to budou Vánoce. Křesťanské i pohanské svátky narození Ježíše Krista.

Zanedlouho nastane nejkrásnější období celého roku, a to budou Vánoce. Křesťanské i pohanské svátky narození Ježíše Krista. K Vánocům se pojí mnoho lidových zvyků, jako zdobení vánočního stromečku, jesličky, rozdávání dárků, které podle české tradice nosí Ježíšek, vánoční cukroví, štědrovečerní večeře. V mnoha zemích jsou Vánoce chápány především jako svátky klidu, míru, rodiny a lásky. Lidé je slaví především spolu s blízkými a milovanými v rodinném kruhu. V České republice však žijí tisíce starších lidí, kteří nikoho nemají. S blížícími se vánočními svátky se u nich stupňuje pocit samoty a opuštění. Pomoci v těchto chvílích se snaží řada organizací a dobrovolníků. Jedním z projektů jsou Ježíškova vnoučata, jehož prostřednictvím lze opuštěným seniorům věnovat dárek nebo zážitek podle jejich přání. 

Ježíškova vnoučata vznikla v roce 2016 na dvorku jihlavského Český rozhlas Region Jihlava , kde se tamní redaktorka Olga Štrejbarová rozhodla po návratu z natáčení v domově seniorů, přinést do těchto zařízení radost. Chvíli před Vánoci se za pomoci kamarádů, dobrovolníků a dárců pustila do práce a přes skupinu Ježíškova vnoučata se podařilo splnit zhruba šest stovek přání klientům. Napsala e-mail do domovů s nabídkou, že by chtěla jejich klientům splnit přání a bude proto potřebovat pomoc v podobě seznamů "pro Ježíška". Této aktivity si všiml Český rozhlas a společně se pustili do práce. Oslovili stovky domovů pro seniory, zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb.

Ježíškova vnoučata se vrací pravidelně před Vánoci a může se jimi stát každý. Stačí kliknout na https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/ a vybrat přání.

Pracovníci Včelky hrají v celém příběhu nenahraditelnou roli. Obchází s tužkou a papírem klienty, za kterými Ježíšek (rodina, kamarádi) už dlouho nepřišel a ptají se jich na jejich sny a přání. Díky tomuto projektu se podařilo plnit přání a vykouzlit úsměv na tváři několika desítkám našich klientů, za které moc děkujeme. 

Klidný předvánoční čas…

Nikola Trávníčková, Tereza Perničková
Včelka sociální služby, Přelouč