Poslední listopadovou neděli nám započal advent.
Pro většinu lidí nádherné období, notoricky spojené s církevním rokem, kdy jeho počátek se každoročně datuje vždy přesně na čtvrtou neděli, jež předchází 25. prosinci – Narození páně.
Bez ohledu na to, zda-li je člověk tzv. věřícím, nebo ateistou, jde o období, které již tradičně trávíme se svými blízkými, a díky okolnostem roku 2020 mám za to, že bychom v tomto směru měli letos o to více. Prakticky celý rok 2020 se nám totiž proměnil v dobu, kdy jsme nemohli anebo z obav nechtěli do sociálních kontaktů přicházet, tak jak jsme byli vždy zvyklí, a tato skutečnost se nezpochybnitelně projevila u mnohých velmi negativně – změnou nálad, úzkostmi, depresemi, pocitem izolace od své rodiny a dalšími jinými skutečnostmi.
Rok 2020 zkrátka z toho důvodu nebyl pro mnoho z nás tím nejšťastnějším, a nejen těch nezranitelnějších – starších lidí – našich rodičů, prarodičů a přátel, ale také dětí, dokonce bych řekl, že bez výjimky všech.
Není ale důvod cokoli vzdávat nebo propadat chmurám. Zkusme právě proto letošní adventní období nevnímat jen jako předzvěst Vánoc, ale jako čas, který můžeme strávit o to intenzivněji se všemi, které máme rádi. Obklopit je láskou a umožnit jim uvědomit si, jak nepostradatelnou a důležitou součástí našich životů jsou. A také jim dát najevo, jak moc nám na nich záleží. Už "jen" to udělá opravdu moc.
Ať už si to uvědomujeme, či ne, každý z nás změnu na vědomé, či nevědomé úrovni pocítil, a nyní máme příležitost, a především prostor s tím něco udělat.
Pojďme do toho, stojí to za to!
Přeji vám všem od srdce krásný (před)vánoční čas... ?
Vojtěch Kubec
zakladatel Včelky