Od roku 1991 si každoročně 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu (World Diabetes Day) vyhlašovaný World Health Organization (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací.

Tento světový den se slaví 14. 11. na počest dne, kdy se narodil objevitel insulinu Frederick Banting.

V Česku trpí diabetem téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba 10 000 nemocných.
Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru v běžných mezích. Častější je diabetes mellitus 2. typu, který souvisí s životním stylem. Diabetes není jen dědičné onemocnění, a proto by se měli mít na pozoru i ti, kteří nemoc nemají v rodině. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév.

S cukrovkou se loni léčilo přes 991 500 Čechů. Diabetiků v české populaci po desetiletí přibývá. Trend se ale v letech 2020 a 2021 zastavil. Na vině bohužel není to, že by byla cukrovka na ústupu, ale že se na populaci českých diabetiků výrazně podepsal covid. Zatímco dříve ročně umíralo kolem 40 tisíc diabetiků, v pandemických letech to bylo skoro o deset tisíc více.

V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace.